plisé (šátek)Plisé patří mezi jednoduché síťové vzory, které tvoří filetová síťka skládající se z dlouhých sloupků a řetízkových ok (1DS+1ŘO). Je tedy vhodný i pro úplné začátečníky.

Plizování vzniká střídáním dlouhých sloupků háčkovaných do sloupku s dlouhými sloupky háčkovanými kolem sloupku. Vzor je jednoduchý, lehký a vzdušný, v provedení lace díky varhánkování jakoby nadýchaný, s příjemně nízkou spotřebou příze.

Šátek Plisé má tvar mírně asymetrického rovnoramenného trojúhelníka, oproti granny square s protáhlejšími cípy. Šátek háčkujeme z cípu, přičemž přidáváme v každé řadě pouze na jedné straně (jak je vidět na následující fotografii vlevo). Přidáváme tedy v přeponě šátku.

 

0 Začínáme magickou smyčkou.

1 (zeleně): Do magické smyčky uháčkujeme 4ŘO+1DS a smyčku utáhneme. První řadu tedy tvoří jakési véčko.

2 (žlutě): Do véčka první řady uháčkujeme 4ŘO na obrat a véčko 1DS+1ŘO+1DS. Háčkujeme volně do smyčky véčka.

3 (bíle): Ve třetí řadě se již začíná projevovat jednoduchý síťový vzor. Háčkujeme 4ŘO na obrat, 1DS do sloupku předchozí řady, 1ŘO a véčko 1DS+1ŘO+1DS volně do koncové smyčky předchozí řady.

4 (opět bíle): Začínáme 4ŘO na obrat jako v každé řadě a 1DS volně do smyčky (4ŘO+1DS volně do smyčky se opakuje v každé sudé řadě).
Následuje 1DS do sloupku (červeně přeškrtnutý), 1ŘO, 1DS kolem sloupku (zeleně přeškrtnutý), 1ŘO a závěrečný 1DS volně do koncové smyčky (tento sloupek se opakuje v každé sudé řadě).

5 (opět bíle): 4ŘO na obrat, 1DS+1ŘO, 1DS+1ŘO, 1DS+1ŘO a závěrečné véčko volně do smyčky.

6 = 4
7 = 5 atd.

Poznámka:  
  • Každá lichá řada začíná 4ŘO na obrat a 1DS kolem sloupku.
  • Každá sudá řada začíná 4ŘO na obrat a 1DS volně do smyčky.
  • Vzor se rozšiřuje pouze na jedné straně, tj na konci liché řady a na začátku sudé řady. 
  • Vzor se rozšiřuje vždy o véčko 1DS+1ŘO+1DS, resp. 4ŘO+1DS.
  • Sloupky do sloupku háčkujeme vždy nad sebe, tedy i sloupky kolem sloupku háčkujeme vždy nad sebe. Toto pravidlo je třeba zachovat, jinak vzor nebude plizovat.
Žádné komentáře:

Okomentovat